Jak vyrobit Plandavku

22. prosince 2006 v 16:52 | já |  Domácí dílna

Výroba plandavek

Výroba
Vezmu polévkovou lžíci, či kávovou lžičku (nejlépe nerezovou) a uštípnu, nebo pilkou na kov uříznu držátko. Na stolní brusce s jemnějším kotoučem místo řezu začistím (nikde nesmí zůstat ostrá hrana). Lze použít jemný jehlový pilník a na vyhlazení karborundum brousek. Při práci dbám na to, abych plech nepoškrábal, či nepoškodil uchycením v kleštích, nebo přílišným stiskem v čelistech svěráku. Pak si cca 2mm od kraje, přesně v podélné ose lžičky, naťuknu důlčíkem značky a vyvrtám dírky (malý průměr vrtáku = vysoké otáčky). Umístění přesně v ose je důležité z hlediska rovnováhy. Vzdálenost otvoru od kraje a průměr vrtáku volím podle použitého kroužku. Síla zbylého materiálu mezi dírkou a okrajem plechu by neměla být menší, než cca 0.5mm pro nerez, použijete-li hliníkovou lžíci, pak nejméně 1mm. Následně trochu větším vrtákem okraj otvoru odhrotím, začistím. Nasoukám kroužky: na jednu stranu plechu umístím trojháček vhodné velikosti a případně červený plastový praporek jako ploutvičku, na druhou stranu plechu připnu kroužkem festový obratlík. Kroužky pro nasouvání pootvírám pomocí tupého skalpelu, přidržuji kleštěmi. Nesmí se otevřít příliš, abychom nepřekonali mez pružnosti materiálu. Potřebuji-li třpytky do tekoucí vody, je třeba vyrobit tělo užšího tvaru. Na polotovar s vyvrtanými otvory si lihovou fixou z vnější (vypouklé) strany nakreslím požadované zúžení. Zde mi za vzor posloužily plandy předních výrobců. Nyní na stolní brusce ubírám přebytečný materiál, za častého ochlazování v nádobce s vodou. (Potopením rozpáleného plechu do starého oleje lze získat zajímavou, modro-hnědou žíhanou kresbu - ovšem pozor na možné vzplanutí oleje, nebo na nepříjemné výpary). Když jsem s tvarem spokojen, dočistím a vyhladím hrany, aby byly příjemné na omak a nikde nezůstal ostrý okraj.
Máme-li možnost pracovat ve vybavené dílně, je dobré si nastřihnout mosazné či měděné plechy, tloušťky 0.5 až 1mm podle požadovanéhmotnosti. Pomocí formy na lisu docílíme potřebného prohnutí materiálu. Vrtáme v přípravku na stojanové vrtačce. Při dílenském zpracování se rovněž nabízí možnost elegantní úpravy profilu těla plandavky vroubkováním. Nejlépe provedeme na tzv.signovačce, což je přístroj, kde klikou přes silové převody poháníme dvě kovová kola. Jedno má po obvodě drážku, druhé má úzký obvodový profil a jsou k sobě těsně přiblížena. Vložením plechu mezi kola za současného točení klikou vymačkáváme do plechu elegantní drážky, většinou ve tvaru žebrování. Další možností, poněkud méně estetickou, je použít natupo sbroušený sekáč, proti olověné podložce. Drážky do plechu vyklepáváme při postupném posouvání sekáče, vytvoříme tak tvary podle svých představ. Všechno je to ale o citu a šikovnosti, protože vyklepáváním se plech různě vytahuje a deformuje, tak to nesmíme přehnat.

Výzdoba
Při použití nerezové lžíce má plech krásný lesklý povrch, který odráží světlo téměř jako zrcadlo. Zkoušel jsem vytvářet modelářskou barvičkou Ravell na plechu různé malůvky, ale nebyl jsem s tím spokojen. Profi výrobci používají nejrůznější vzory a barvy, někdy velmi pestré, dokonce i holgrafické vzory šupin a obrázky celých rybek. Já jsem nakonec pro ztmavení použil černou plastovou lepicí pásku, která se vyznačuje vysokou adhezí. Pomocí malých nůžtiček vystříhám různé ornamenty a nalepím na vnější stranu plechu, vnitřní většinou nechávám lesklou. Lze skládat z více menších částí, lze lepit ve více vrstvách. Páska se musí lepit za sucha na odmaštěný povrch plandavky. Potom vydrží tak dlouho, dokud jí nesundám, respektive po dvou sezónách se mi dosud nesloupla. Koupil jsem ji kdesi místo elektrikářské izolačky, asi za deset kaček, jistě bude k sehnání v papírnictví, či v kancelářských potřebách. Předpokládám-li použití plandavky za slunečného počasí a v menších hloubkách, černou páskou nešetřím. Pro podmračenou oblohu nechávám lesklých ploch více. Volím motivy černého hřbetu a příčných pruhů, snažím se o oblé tvary. Eleganci nástrahy je možno zvýšit nalepením holografického oka, (v rybářských prodejnách běžně k dostání jako samolepka). Lepicí páska má oproti barvě tu výhodu, že když mám hodně tmavou třpytku do slunečného počasí, lehce z ní sloupnutím části lepenky udělám světlou do podmračeného počasí. Další možností výzdoby je připnutí kousku červeného plastu ve tvaru ploutvičky ke kroužku u trojháku, lze v pohodě použít i "červené chmýří", bavlnku, chemlon, nebo nějakou muškařskou umělinu. Někdo místo toho na trojhák navléká kousek červené bužírky, fantazii se meze nekladou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 adio adio | 14. června 2007 v 18:20 | Reagovat

na piču

2 orsi orsi | E-mail | 16. července 2007 v 7:03 | Reagovat

poradiš kde sehnat připravek do lisu

3 tomiiiik tomiiiik | 2. ledna 2009 v 20:07 | Reagovat

hej vymyslel jsem.:vemte si formicku vanocniho rohlicku,udelejte dury vlevo v pravo  oprostred nasadte 1 trojhacek vlevo a 1 vpravo doprostred dejte obratlik!!!!!!!!!!!!!!!!§§§.

:D

4 Lukáš Lukáš | Web | 28. února 2009 v 12:06 | Reagovat

nic moc

5 Milan Veřmiřovský Milan Veřmiřovský | E-mail | 17. listopadu 2010 v 10:40 | Reagovat

vypada to dobre

6 JV2914 JV2914 | Web | 4. července 2012 v 12:51 | Reagovat

Použití kávové lžičky se mi líbí, vyzkouším. Je vidět, že jsi hračička :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama