Lov kaprů v krátkém časovém úseku

6. ledna 2007 v 17:49 | já a časopis Český Rybář |  Začíname Kaprařit
Lov kaprů v krátkém časovém úseku
Lov kaprů v krátkém časovém úseku je pravou zkouškou umění rybáře. Vyžaduje mnohem větší cit pro vodu, než je tomu při dlouhodobých výpravách. Chcete-li být úspěšní, musíte kromě lokalizace ryb dokázat odhadnout také jejich momentální chuť a aktivitu.

Vzpomínám, jak jsem se s jedním starším kolegou dohadoval, co dělá z rybáře úspěšného lovce kaprů. Naše názory se zcela rozcházely. On si stál za tím, že nejdůležitější je vydržet na vybraném místě, přečkat tam i za nepříznivých podmínek, pravidelně vnadit a počkat si, až kapři připlují. "To je sice hezké," říkám mu, "ale kolik rybářů si může dovolit házet do vody kila krmení a čekat dny a týdny, až se kaprům uráčí? Podle mě je daleko větší umění ryby najít a pokusit se je přelstít během krátké chvilky. Raději se přestěhuji třikrát během dne, než abych čekal, jestli náhodou kapři nepojedou kolem." A už jsme byli v sobě! Když jsem o tom po vychladnutí hlav přemýšlel, pochopil jsem, že naše rozdílné názory vycházejí z odlišných možností a přístupu k rybolovu. Já si prostě dlouhé výpravy nemohu dovolit, alespoň ne příliš často, takže mi nezbývá, než aktivně vyhledávat kapry, zatímco on má dostatek času si na ryby počkat, byť první týden až dva bude bez záběru.
Lokalizace kaprů
Při krátkodobém chytání je to základ. Zvlášť na rozsáhlých nebo členitých revírech nemůžete spoléhat na to, že kapry během jednoho dvou dnů přitáhnete krmením. Největší hejna se pravděpodobně budou zdržovat pouze v určité části revíru, zatímco ve zbývajících oblastech se bude nacházet jen zlomek ryb. Zvlášť zjara je tento jev velmi markantní. Udělejte tedy vše pro to, abyste objevili tu část, kde se právě kapři nacházejí. Jestli je to jen trochu možné, projděte si co největší úsek revíru a pátrejte po známkách přítomnosti kaprů. Pokud kapry objevíte přímo, ať už při vyskakování, proplouvání rostlinstvem nebo rytí ve dně, může Vám to vše velmi usnadnit. Ne vždy se to podaří. Jsou však i jiné cesty, jak najít momentální výskytiště kaprů. Může Vám k tomu pomoci dokonalá znalost revíru. Mělké části v jarním období poskytují nejlepší vyhlídky na úspěšný lov, zejména při teplém počasí. Kapři sem přijíždějí za rychleji prohřívající se vodou. Při výraznějším ochlazení ale mohou být mělká místa takřka bez ryb. V té době bývají úspěšnější hlubší oblasti, například poblíž původního koryta řeky. Pokud revír dobře neznáte, zkuste vyzvědět od místních rybářů alespoň to, jaký je hloubkový profil jednotlivých částí revíru.

Po nalezení vhodné oblasti nastává čas pro vytipování loviště. Při krátkodobém lovu se nedá předpokládat, že budete provádět podrobné mapování dna. Na členitých mělčích vodách to ani není nutné. Vyčnívající překážky, pásy rostlin apod. předurčují nejvhodnější místa k lovu. Jiné je to na hlubších málo čitelných vodách. Pár náhozů se značkovacím splávkem (Markerem) ryby tolik nevyplaší a může Vám pomoci poodhalit, co se skrývá pod hladinou.

Techniky lovu
Volba techniky lovu je odvislá od Vámi preferovaného způsobu a také od charakteru revíru. Na velké nádrži s plážovým břehem zřejmě nebude splávek tím pravým ořechovým, zatímco na malém revíru to může být velmi účelná technika. Vyznavači pohodové kaprařiny zřejmě upřednostní lov s krmítkem a nějakou měkkou nástrahou, zatímco specialisté na velké kapry sáhnou po boilie nebo peletách a budou se snažit přelstít některého z mohykánů našich vod, byť je to v chladné vodě poměrně obtížná záležitost. A nesmím zapomenout na feeder. Jeho citlivá špička je schopna zaznamenat i ty nejjemnější záběry, což je zvlášť zjara velmi důležité.
Chytání se splávkem
Právě v jarním období používám splávky nejčastěji, neboť ryby často přijíždějí do blízkosti břehů. Jako nejlepší místa se mohou ukázat oblasti s vyrůstající vegetací. Lov na položenou by v těchto místech mohl být komplikovaný, ale splávková udice umožní lehké dosednutí nástrahy. Kroutící se hnojáček posazený na listy rostlin je často neodolatelný. Bohužel je to lákavé sousto i pro jiné druhy ryb, a tak bude někdy nutné použít trochu selektivnější nástrahu, např. kostku chleba. Při tomto chytání, kdy se snažím kapry aktivně vyhledávat, si většinou vystačím bez jakéhokoli krmení.

Naopak, na hůře čitelných vodách, kde se stanoviště kaprů dají jen stěží odhadovat, zvyšuje rozhození trochy návnady Vaše šance na úspěch. Velmi dobře se k tomu hodí Method mixy, které můžete doplnit o uvařená semena konopí nebo měkkou kukuřici. Lze přidat i různé pelety, nejlépe nějaké s rychlou dobou rozpadu. Výsledný mix zpracovaný do menších koulí se po dopadu na dno začne rozpadat a vytvoří atraktivní zdroj potravy. Na takto provnaděném místě nejčastěji chytám s aromatizovanou kukuřicí, lisovaným pečivem, rousnicí nebo těstem.

Pokud jsou kapři při chuti, vyplatí se přihodit více návnady. Ovšem ne najednou, ale vždy až po odeznění aktivity kaprů, které většinou signalizuje vysbírané loviště. Jakmile mám několik záběrů, které po chvíli ustanou, dohodím až dvojnásobek původního množství, abych příště zdržel kapry o něco déle. Můžu už vynechat Method mix a dohazuji samotné částice, případně pelety. Protože je zjara voda ještě studená, nejedná se o kila návnad, nýbrž jen o několik hrstí.

Chytání na položenou
Brzké jaro není ideální období pro tuto techniku lovu, ale pokud si budete vědomi odlišností jarního rybaření, je možné s ní dosáhnout úspěch. Protože se během lovu pravděpodobně nebudete přesouvat, velmi dobře zvažte, než se někde usadíte. Kapři ještě nejsou tak rozjetí, a tak když si vlezete mimo dosah jejich stanoviště, odejdete s prázdnou. Velmi důležitá je kvalita vnadicí - krmítkové směsi. Samotný šrot smíchaný s vodou nedává velkou naději na úspěch. Pokud ho však vylepšíte např. o mleté pražené konopí, slazené sušené mléko (Vitalakt), krevní nebo rybí moučku, ovesné vločky či další atraktivní přísady, lze jeho účinnost zněkolikanásobit. Jako nástraha se nejspíše uplatní různé extrudy, lisované pečivo, rousnice, prostě cokoli, co tak lehce nezapadne do nánosu dna.

Důležitá je i montáž, kterou je nutné přizpůsobit podmínkám loviště. Často jsem zjara chytával v jedné sečské zátoce, která je velmi mělká a z větší části je tu bahnité dno. Spousta rybářů si to ale neuvědomuje a i v těchto podmínkách používá těžká krmítka. Vynechám-li rušivý element vznikající při dopadu těchto "granátů" na hladinu, zapadne taková montáž hluboko do bahna. Pokud se k tomu použije krátký návazec s nějakou těžkou nástrahou, klesají šance na ulovení ryby na minimum. Proto jsem zde vždy chytal s co nejlehčími zátěžemi, středně dlouhým návazcem a nějakou vzlínavou nástrahou, např. kostkou chleba. Ve většině případů mi to přinášelo mnohem víc zdolaných kaprů, než dokázali ulovit kolem lovící kolegové se svými "náložemi".

Chytání s feederovým prutem
Pokud nepasete pouze po těch největších kusech a chcete si především dobře zachytat, mohu feeder jednoznačně doporučit. Kapři nejsou v chladné vodě aktivní tak jako v létě, pohybují se velmi pomalu a podle toho vypadají i záběry. Při klasickém chytání s čihátkem mnoho z nich může být přehlédnuto, ale jemná feederová špička je dokáže bezpečně odhalit. Pokud dokážete okamžitě zareagovat, většinou budete odměněni úlovkem. Ne vždy to musí být kapr, ale na feederu je kouzelné právě to, že si vychutnáte zdolávání i těch menších ryb.
Návnadu zpravidla obstará vnadicí směs vmáčklá do krmítka. Jsou-li však kapři při chuti, můžete loviště provnadit i několika hrstmi měkké kukuřice nebo koulemi Method mixu. Na háček se nejlépe hodí menší měkké nástrahy, jako je napařené pečivo, vařená pšenice či kukuřice, ale můžete použít i hnojáčka nebo dokonce bílé červy.

Chytání s boilie a peletami
Lov velkých kaprů je v podmínkách brzkého jara velmi tvrdý oříšek. Jestliže jsem v části o položené zmiňoval důležitost lokalizace kaprů, pro lov trofejních kusů, kterých je ve většině vod jen pár, to platí trojnásob. Tady navíc musíte pracovat s daleko větší přesností. Pouze precizně umístěná nástraha má naději na úspěch. Sháňka po potravě je u kaprů ještě značně omezená, proto je důležité, aby je Vaše nástraha upoutala. Můžete toho dosáhnout i tím, že použijete výrazně zbarvené plovoucí boilie a ukotvíte je 3 až 5 cm nade dnem. Dobrým tipem je také nástraha, kterou jste předtím nechali déle naloženou v dipu.

Při krátkodobém jarním rybolovu návnadu zpravidla obstarají pelety a trocha rozlámaného boilie umístěného v PVA punčoše, kterou připevníte k udici. Silnější krmení se většinou míjí účinkem. Avšak na vodách, kde již kapři začali intenzivněji přijímat potravu, můžete loviště provnadit o něco více. Doporučil bych směs drobných partiklů, pelet a boilie. Jeho kvalita a složení přitom budou hrát velmi důležitou roli. Pro jarní krátkodobé lovy bych dal přednost směsím z ptačích zobů, které díky své poréznosti umožňují výborné uvolňování aromat. Mými favority jsou směsi Robin red nebo Žluté semínko spolu s aminokomplexem Brusinka. Tam, kde kapři celoročně preferují boilie z rybích mouček, se jako lepší může ukázat směs Biosquid.

Pelety jsou výborné nejen jako návnada, ale mohou být velmi úspěšné i nastražené na vlasovém přívěsu. Mnohem snadněji než boilie propouštějí aromatické látky, postupně měknou a z povrchu uvolňují drobné částečky. Pro kapry je to často neodolatelné. Musíte si ale předem zjistit, za jak dlouho se peleta rozpadne, jinak budete marně čekat na záběr. Má to i své výhody. Pokud si k vodě chodíte především odpočinout, je jistější chytat s prázdným háčkem, alespoň Vás nic nemůže překvapit a v klidu se můžete věnovat jiným věcem… (Zkopírováno z časopisu Český Rybář)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 vevericka vevericka | 18. ledna 2008 v 17:22 | Reagovat

jj je to hezky ,moc moc hezky

2 vevericka vevericka | 18. ledna 2008 v 17:23 | Reagovat

to nahore je stika???????? nebo ne ja si myslim ze jo moje kamaradka chodí na ryby

3 Lukáš Lukáš | Web | 28. února 2009 v 10:07 | Reagovat

To je na 100% štika

4 Karlos Karlos | 3. března 2009 v 11:17 | Reagovat

ahoj máš dobrý blog,jsem rád že je nás víc,kdo má rád rybařinu,jestli máš zájem můžeš se taky podívat na náš blog a vyměnit si názory nebo rady.tak zatím Karlos  lutranorthteam.blog.cz

5 ondrej ondrej | 21. února 2011 v 20:12 | Reagovat

ja som este taky neskuseny ale snazim sa nieco chytit naco idu ryby najviac???

6 Džílek Džílek | 22. června 2011 v 16:55 | Reagovat

ondreji nástraha se nedělí na stupně záběrů ale co chceš chytit .

7 nour nour | Web | 18. června 2015 v 22:52 | Reagovat

blesková malá půjčka ihned :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama